De FAS periode

1960-1964 Dit was de periode dat het skûtsjesilen langzaam weer wat body kreeg, er werden enkele stichting opgericht die een skûtsje voor een dorp in de vaart brachten De Friesland ging in 1959 varen voor de FAS ( Friese Aannemers Sociëteit) en dit duurde tot 1964.Er werden in die periode redelijke successen geboekt, en altijd als schipper Lodewijk Meeter.

Periode Langweer

In 1965 kwam het skûtsje in bezit van het dorp Langweer, Lodewijk Meeter ging mee als schipper.De Friesland zou in de jaren 1956-1966 uitkomen voor Langweer.In 1967 kwam er een ander skûtsje voor Langweer ( de 2 Gebroeders) Lodewijk Meeter zou hier nog 1 jaar mee zeilen voor hij in 1968 met een ander skûtsje aan de start kwam.Dat was met het Doarp Huzum dat in Harlingen was ontdekt en helemaal was opgebouwd om er wedstrijden mee te zeilen.Dit skûtsje zeilt heden ten dage nog steeds voor Huzum.De Friesland werd in 1967 verkocht aan een Zorab een bedrijf in Langweer

periode 1967-1971

Dit  is een periode  dat de eigenaar Zorab in Langweer was maar of er in die tijd ook wedstrijden mee gezeild zijn is ons onbekend.
In deze periode is het sk
ûtsje gebruikt voor recreatie ,een van de redenen was dat er een mooie grote roef op zat  ( de familie Meeter woonde er in het verleden op) en het dus handig was om er met groepen mee te zeilen.
Toen  Zorab dan ook ophield te bestaan was het Hielke de Vries die het skûtsje kocht. en er in 1972 weer mee ging zeilen.



Overgenomen van site Jouster skutsje

Het klinkt wat vreemd misschien, maar de oprichting van de “Stichting Skûtsje Haskerlân” was indirect een gevolg van een dreigend faillissement. Wat was namelijk het geval? De recreatiemaatschappij “De Woudfennen” te Langweer was al een aantal jaren eigenaar van het skûtsje “De Fryslân” en gebruikte dit in het kader van haar recreatie activiteiten voor het zeilen met gasten.

Hielke de Vries had toestemming om met dit skûtsje mee te zeilen in de jaarlijkse SKS competitie. Tevens had Hielke het recht op eerste koop op dat skûtsje.
Toen het dus slechter ging met “De Woudfennen” en men genoodzaakt was het skûtsje
te verkopen, ging Hielke op zoek naar sponsors. Zo kwam hij ook bij Douwe Egberts terecht in Joure, samen met zijn adviseur en bemanningslid Herman Mud.
Vervolgens ging het snel. Het was Douwe Egberts er niet om te doen om een bedrijfsschip aan te schaffen en zo ontstond het initiatief om via een stichtingsvorm te trachten een breed draagvlak te creëren in de Jouster gemeenschap.

De gemeente Haskerlân reageerde enthousiast en was bereid om mee te werken en ook het Nutsdepartement, Plaatselijk Belang/VVV en de Jouster Watersport vereniging bleken bereid een bijdrage te leveren. Binnen een half uur was alles geregeld en werd
op 6 maart 1973 de “Stichting Skûtsje Haskerlân” opgericht en deed het Jouster Skûtsje vanaf zomer 1973 met Hielke de Vries als schipper voor het eerst mee bij de jaarlijkse SKS
wedstrijden.

De Fryslân werd omgedoopt tot “De Vlecke”.

periode Hielke de Vries

In 1972 werd de Friesland weer in de vaart gebracht door Hielke de Vries, deze zeilde er in de dat jaar mee in de SKS onder de naam de Fryslan. Hij eindigde dat jaar op de 6e plaats van de 14 skûtsjes.Het volgende jaar ging het skûtsje naar Joure

de Vlecke 1

In 1973 koopt de Stichting Skûtsje Skarsterlân de Fryslan en gaat Hielke de Vries mee als skipper.De Fryslan  krijgt een andere naam gaat verder onder de naam De Vlecke. Hielke de Vries bleef  3 jaar aan het roer  van de Vlecke ,waarin hij met wissellende resultaten deelnam aan de wedstrijden

De Vlecke 2

In 1976 werd Sipke Tjerkstra  benoemd als schipper op de Vlecke, hij zou dit 3 jaar doen en wel van 1976 t/m 1978. Sipke Tjerksta kwam uit Joure en werd wel gezien als een tijdelijke schipper die toch wel redelijke resultaten haalde.


de Vlecke 3


Na het opstappen van Sipke Tsjerkstra word in het voorjaar van 1979 de 32 jarige  Piet de Vreeze als  skipper benoemd op de Vlecke.
Deze zou dat tot 1983 volhouden
De resultaten waren zeer afwisselend, met name in de eerste jaren zat men altijd achter in het klassement.

In 1981 echter waren er een paar uitschieters zoals bij Stavoren waar men 4e werd, en zelfs de eerste wedstrijd op Lemmer een 2e plaats.


Dat succes maar van korte duur kan zijn bewees de laatse wedstrijd in Lemmer waar de Vlecke met pech moest uitvallen.



In 1982 werd er weer met wisselend resultaat gezeild, zoals bij Grou in de 1e wedstijd waar men bij weinig wind een  en redelijke 5e plaats behaalde na de eerste ronde op kop te hebben gelegen.



Het grootste succes kwam echter bij de de 1e wedstrijd op Lemmer waar men eindelijk na 4 jaar een overwinning behaalde.


In 1983 het laatse jaar met skipper Piet de Vreeze werd er weer met wisselend succes gezeild , met 3 keer een 9e plaats eindigde men in het eindklassement dan ook op een 12 plaats.
 


Skûtsje  "de Friesland"
Beleef authentiek zeilen